Τελευταία Νέα
Αυτοκίνητο

F1: O Hamilton επικράτησε στο πορτογαλικό GP και αύξησε τη διαφορά από τον Verstappen

Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes άφησε στην δεύτερη θέση τον Max Verstappen με Red Bull

Ο Lewis Hamilton ήταν ο νικητής στο πορτογαλικό Grand Prix, το οποίο διεξήχθη την Κυριακή (2/5/2021) στην πίστα του Πορτιμάο και είναι ο τρίτος αγώνας της χρονιάς στη Formula 1.
Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes άφησε στην δεύτερη θέση τον Max Verstappen με Red Bull, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Valtteri Bottas με την άλλη Mercedes.
Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Hamilton αύξησε στους οκτώ βαθμούς το προβάδισμά του έναντι του Verstappen στην κατάταξη των οδηγών.