Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 5ος όμιλος: Πρωταγωνιστής ο Λουκάκου για το Βέλγιο, έκανε την δουλειά της η Τσεχία!

Τον λόγο που η Τσέλσι πλήρωσε 115 εκατομμύρια λίρες στην Ίντερ φροντίζει διαρκώς να αναδεικνύει ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος βρήκε δίχτυα δις, και οδήγησε το Βέλγιο σε μία ευρεία επικράτηση απέναντι στην Εσθονία στο Ταλίν (5-2). Έκανε την δουλειά της η Τσεχία απέναντι στην Λευκορωσία (1-0), ακολουθεί το ντέρμπι πρωτιάς μεταξύ τους!

Την έκτη νίκη της ιστορίας του απέναντι στην Εσθονία, πανηγύρισε το Βέλγιο στην A. Le Coq Αρένα με 5-2, διατηρώντας την πρωτιά του 5ου ομίλου, πριν από την κομβική αναμέτρηση για την τελική κατάταξη, απέναντι στην Τσεχία, το βράδυ της Κυριακής (5/9).

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ δεν επηρεάστηκε διόλου από το ανέλπιστο προβάδισμα της γηπεδούχου με τον Ματίας Κάιτ (8ο του γκολ με την Εσθονία), μόλις στο δεύτερο λεπτό, και μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, πριν από το τέλος του ημιχρόνου, χάρη στα γκολ των Βανάκεν και Ρομέλου Λουκάκου, στο δεύτερο φετινό του!

Όπως αναμενόταν, το Ταλίν «πάγωσε» και οι Βέλγοι βρήκαν δίχτυα ακόμη τρεις φορές (Λουκάκου, Βίτσελ και Φόκετ), συνεχίζοντας το εκπληκτικό σερί τους με τον Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, όπου σε 30 αναμετρήσεις, από το 2018 και μετά, έχουν χάσει μόλις τις τρεις!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Τσεχία αρκέστηκε στο 1-0 του πρώτου μέρους απέναντι στην Λευκορωσία, που δεν έχει κερδίσει σε επίσημο ματς από το Νοέμβριο, και φαίνεται πως οριστικοποιεί την πρόκριση, έχοντας πάντως και δύο ματς περισσότερα από τους Ουαλούς!

4η Αγωνιστική – Αποτελέσματα

Τσεχία – Λευκορωσία 1-0 (34’ Μπάρακ)

Εσθονία – Βέλγιο 2-5 (2’ Κάιτ, Σόργκα 83’ – 22’ Βανάκεν, 29’ Λουκάκου, 52’ Λουκάκου, 65΄ Βίτσελ, Φόκετ 76’)