Football Talk

Live από το ΟΑΚΑ: Ελλάδα - Σουηδία 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει την Εθνική Σουηδίας απόψε (08/09) στις 21:45 και οι Δημήτρης Μανάκος και Φάνης Τσοκανάς που βρίσκονται στο ΟΑΚΑ, θα σας μεταφέρουν, για λογαριασμό του BN Sports, όλες τις εξελίξεις!
Ανανεώνεται συνεχώς...

Ο Καράσεφ σφυρίζει το τέλος της αναμέτρησης! Τεράστια νίκη για την Εθνική Ελλάδας που επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας, με τα γκολ των Μπακασέτα και Παυλίδη. Με τον τρόπο αυτό πλησίασε τη δεύτερη θέση ούσα τρεις βαθμούς πίσω από τους Σκανδιναβούς! Σας ευχαριστούμε πολύ που μας επιλέξατε για την ενημέρωσή σας! Καλό σας βράδυ!

90+7: Απίστευτη ευκαιρία για την Εθνική μας ομάδα!
Ο Όλσεν με ζήλο απέκρουσε τις προσπάθειες των Βρουσάι και Μπακασέτα, διατηρώντας το 2-1!

90+6: Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα!
Ο Χρήστος Τζόλης έκανε την «κούρσα», διέσχισε το μισό γήπεδο, πάτησε περιοχή, αλλά ο Όλσεν απέκρουσε το σουτ του, απομακρύνοντας σε κόρνερ!

90+5: Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας ομάδα!
Ο Μάριος Βρουσάι περνά στη θέση του Βαγγέλη Παυλίδη.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων!

88ο λεπτό: Διπλή αλλαγή
για τη Σουηδία! Στη θέση του Χελάντερ περνά ο Ντάνιελσον και σε αυτήν του Κουλουσέφσκι ο Κίεσε Τέλιν.

80ο λεπτό: Γκολ για την Σουηδία!
Ο Φόρσμπεργκ έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε, αλλά ο Κουάισον πήρε το «ριμπάουντ» και μείωσε σε 2-1.

78ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
Ο Χρήστος Τζόλης φεύγει στην πλάτη της άμυνας, μπαίνει στην περιοχή, σπάει την μπάλα στον Βαγγέλη Παυλίδη και αυτός γράφει το 2-0! Η φάση εξετάστηκε για οφσάιντ από τον VAR, αλλά το γκολ κρίθηκε ως κανονικό!

71ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα!
Στη θέση του Τάσου Δουβίκα, περνά στον αγωνιστικό χώρο ο Χρήστος Τζόλης.

67ο λεπτό: Δεύτερο δοκάρι για την Σουηδία!
Αναταραχή στα ελληνικά «καρέ» μετά από ενέργεια του Ίσακ, η μπάλα στρώθηκε στον Κλάεσον, το σουτ του κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι, με την ελληνική άμυνα να απομακρύνει.

66o λεπτό: Αλλαγή για τη Σουηδία! Στη θέση του Σβάνμπεργκ, περνά ο Κουάισον.

64ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα!
Ο Ανδρούτσος έκανε μία πολύ καλά «ζυγισμένη» σέντρα από τα δεξιά, ο διερχόμενος Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Όλσεν!

62ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
Ο Τάσος Μπακασέτας με μία πολύ όμορφη κίνηση, «πάτησε» περιοχή αφού συνδυάστηκε με τον Δουβίκα, πλάσαρε τον Όλσεν και έγραψε το 1-0 για την Εθνική μας ομάδα!

56o λεπτό: Καλή ευκαιρία για τη Σουηδία!
Ο Φόρσμπεργκ έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

54ο λεπτό:
Προθερμαίνονται για την Ελλάδα οι Χρήστος Τζόλης και Μανώλης Σιώπης!

53o λεπτό: Κίτρινη κάρτα
για τον Κλάεσον που ανέκοψε αντεπίθεση της Εθνικής μας ομάδας!

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Σουηδία είχε την τεράστια ευκαιρία με τον Σβάνμπεργκ στο 4ο λεπτό και η Ελλάδα στο 28ο με τον Βαγγέλη Παυλίδη! Μοιρασμένα τα πρώτα 45 λεπτά, θα μπορούσε το εθνικό μας συγκρότημα, ωστόσο, να έχει ανοίξει το σκορ. Περιμένουμε με ανυπομονησία το δεύτερο.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων!

45ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Κουλουσέφσκι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Ίσακ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ απομάκρυνε ενστικτωδώς!

38ο λεπτό: Η Σουηδία μοιάζει να έχει αναλάβει και πάλι τα «ηνία» του αγώνα, αλλά η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει με σωστό τρόπο τους κινδύνους.

28ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδας! Ο Βαγγέλης Παυλίδης
πάτησε περιοχή, «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά ο Σουηδός γκολκίπερ με τρομερή επέμβαση αποσόβησε το 1-0, διώχνοντας σε κόρνερ!

27ο λεπτό:
Καλή φάση για την Εθνική μας ομάδα! Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε την «κούρσα» από την αριστερή πλευρά, πέρασε τρεις αντιπάλους, πάτησε περιοχή, αλλά ο Όλσεν απέκρουσε!

25ο λεπτό: Η Εθνική Ελλάδας έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και δείχνει να «πατά» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μένει να μετουσιώσει το καλό της διάστημα σε ένα γκολ.

15ο λεπτό: Καλή φάση για την Εθνική μας ομάδα!
Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Δουβίκας προσπάθησε να της δώσει πορεία προς την εστία, αλλά αυτή κατέληξε λίγο έξω από το δεξιό δοκάρι του Όλσεν. Υπήρξαν διαμαρτυρίες για πέναλτι από παρατεταμένο τράβηγμα πάνω στον Έλληνα επιθετικό, παίζεται έδειξε ο Καράσεφ!

12ο λεπτό:
Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σεργκέι Καράσεφ, υπέδειξε πέναλτι πάνω στον Βαγγέλη Παυλίδη, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει το σημαιάκι του για οσφάιντ και η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

11o λεπτό: Η Εθνική μας ομάδα έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και κερδίζει το πρώτο της κόρνερ!

6ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Βαγγέλη Παυλίδη για χτύπημα στον Ρόμπιν Όλσεν!

4ο λεπτό: Δοκάρι για τη Σουηδία! Ο Σβάνμπεργκ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Οδυσσέα Βλαχοδήμου!

3ο λεπτό:
Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους Σουηδούς!

Έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση!

Πριν την έναρξη του ματς, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του πρόσφατα εκλιπόντος, Μίκη Θεοδωράκη.

Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων ολοκληρώθηκε και πλέον μετράμε αντίστροφα για την έναρξη της αναμέτρησης!

Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο!

Ο Βασίλης Τοροσίδης βραβεύτηκε για την προσφορά του στην Εθνική Ελλάδος, με την οποία κατέγραψε 101 συμμετοχές και πέτυχε 10 γκολ, από τον «αρχιτέκτονα» του έπους του 2004, Ότο Ρεχάγκελ!

Δείτε εδώ όσα συνέβησαν στο τελευταίο παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας, απέναντι σε αυτήν του Κοσόβου (05/09).

Θυμηθείτε την τελευταία επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων, στο EURO 2008, όταν η Εθνική μας ομάδα, ηττήθηκε με 2-0.

Υπενθυμίζεται πως η πρώτη «σύγκρουση» των δύο ομάδων συνέβη πριν από 101 (!) χρόνια, στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αμβέρσας το 1920, όταν και το εθνικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 9-0!

Η βαθμολογία του 2ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ του 2022, όπως είναι διαμορφωμένη έως τώρα:

1. Ισπανία, 5 αγώνες, 10 βαθμοί
2. Σουηδία, 3 αγώνες, 9 βαθμοί
3. Κόσοβο, 4 αγώνες, 4 βαθμοί
4. Ελλάδα, 3 αγώνες, 3 βαθμοί
5. Γεωργία, 5 αγώνες, 1 βαθμός

Δείτε εδώ τους εκλεκτούς του Γιαν Άντερσον για την αρχική ενδεκάδα της Εθνικής Σουηδίας.

Δείτε εδώ επιλογές του ομοσπονδιακού μας προπονητή, Τζον Φαν'τ Σχιπ, για την αποψινή αναμέτρηση.

Καλησπέρα σας! Το BN Sports βρίσκεται στο ΟΑΚΑ και θα σας μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν στην αναμέτρηση της Εθνικής Ελλάδας με την αντίστοιχη της Σουηδίας, στο πλαίσιο των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ.