Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 10ος όμιλος: «Σίφουνας» η Γερμανία μέσα στην Ισλανδία – Σοκ για Αρμενία

Εύκολο πέρασμα από το Ρέικιαβικ για την Γερμανία, η οποία επικράτησε με 4-0 και αύξησε την διαφορά από την Αρμενία, η οποία έμεινε στο 1-1 με το Λιχτενστάιν. Όλα μηδέν για Βόρεια Μακεδονία και Ρουμανία

Επίδειξη δύναμης για δεύτερο σερί ματς έκανε η Γερμανία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Τα «πάντσερ» πέρασαν εύκολα από την έδρα της Ισλανδίας, επικρατώντας με 4-0 και αυξάνοντας την διαφορά στο +4 από την Αρμενία. Ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με το 7ο του τέρμα σε ισάριθμα ματς, για να ολοκληρώσουν τη νίκη οι Ρίντιγκερ, Σανέ και Βέρνερ.

Νωρίτερα, η Αρμενία φιλοξένησε το Λιχτενστάιν, με στόχο τη νίκη και την καθίδρυσή της στην δεύτερη θέση. Ο Μικχιταριάν έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και φάνηκε πως το ματς θα ανήκε στους Αρμένιους. Ωστόσο, ο Νόα Φρικ είχε διαφορετική άποψη. Ο 19χρονος μέσος «σόκαρε» τους πάντες, ισοφαρίζοντας στο 80ο λεπτό, χαρίζοντας τον πρώτο βαθμό της χώρας του στον όμιλο.

Τέλος, στο μηδέν «κόλλησαν» Βόρεια Μακεδονία και Ρουμανία. Σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα, οι Ρουμάνοι έφυγαν με τον πόντο από το «Τόντορ Προέσκι», μειώνοντας την διαφορά από τους Αρμένιους.