SERIE A: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για Ρόμα - «στραβοπάτημα» για Ίντερ – ντεμπούτο με βαριά ήττα για Ριμπερί! (video)

Με 19 γκολ σε έξι ματς ολοκληρώθηκαν οι Κυριακάτικες (12/09) αναμετρήσεις της Serie A, με τη Ρόμα να επικρατεί της Σασουόλο με το buzzer beater γκολ του Ελ Σαράουι στο 90+1, την Ίντερ να «κολλά» στο 2-2 με τη Σαμπντόρια και τον Ριμπερί να πραγματοποιεί ένα μη ονειρεμένο ντεμπούτο με τη φανέλα της Σαλερνιτάνα!

Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, παρότι προηγήθηκε επί της Σασουόλο με το γκολ του Κριστάντε στο 37ο λεπτό, λίγο έλειψε να μην πανηγυρίσει τη νίκη, αφού ο Τζούρισιτς ισοφάρισε στο 57'. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να πιέζουν για τη νίκη και κατάφερουν να βρουν το πολυπόθητο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Σαράουϊ!

Από την άλλη πλευρά, την πρώτη της νίκη στην φετινή Serie A πανηγύρισε η Τζένοα απέναντι στην Κάλιαρι με ανατροπή, εκτός έδρας, με την ομάδα του Μπαλαρντίνι να μένει πίσω στο σκορ δις, αλλά να καταφέρνει να επικρατήσει με 3-2, χάρη στα γκολ των Ντέστρο και Φαρές, μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Την ίδια ώρα, η Ουντινέζε, κέρδισε και φέτος, όπως και πέρυσι, με το ίδιο σκορ την Σπέτσια του «βασικού» Δημήτρη Νικολάου με 1-0, με τον Σάμαρτζιτζ που ήρθε από τον πάγκο στο 81ο λεπτό, να βρίσκει δίχτυα ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση των 90’, με τον 19χρονο επιθετικό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ επί ιταλικού εδάφους, και το… πρώτο σε κανονική ροή αγώνα, έπειτα από δύο χρόνια!

Τέλος, η Σαλερνιτάνα επικράτησε με 4-0 της Τορίνο, και δεν μπόρεσε να συνδυάσει το ντεμπούτο του Ριμπερί, με το πρώτο θετικό αποτέλεσμά της στην πρώτη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι σκόραραν σε τρίτο διαδοχικό ματς, ενώ η Σαλερνιτάνα βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας ηττηθεί σε όλα της τα παιχνίδια.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 11/09

Έμπολι – Βενέτσια 1-2 (89’ πεν. Μπαϊράμι - 13’ Χένρι, 68’ Οκερέκε)

Νάπολι – Γιουβέντους 2-1 (57’ Πολιτάνο, 85’ Κουλιμπαλί – 10’ Μοράτα)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 1-2 (65’ πεν. Ζαπάτα – 33’, 49’ Βλάχοβιτς)

Κυριακή 12/09

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-2 (32’ Γιοσίντα, 47’ Αουγκέλο – 18’ Ντιμάρκο, 44’ Μαρτίνες)

Κάλιαρι – Τζένοα 2-3 (16’ Ζοάο Πέδρο, 56’ Τσεπιτέλι – 59’ Ντέστρο, 69’ 78’ Φάρες)

Σπέτσια – Ουντινέζε 0-1 (89’ Σάμαρτζιτς)

Τορίνο – Σαλερνιτάνα 4-0 (45’ Σανάμπρια, 65’ Μπρέμερ, 87’ Πομπέγκα, 90+1 Λούκιτς)

Μίλαν – Λάτσιο 2-0 (45’ Λεάο, 67’ Ιμπραΐμοβιτς)

Ρόμα – Σασουόλο 2-1 (37' Κριστάντε, 90+1 Ελ Σαράουι - 57' Τζούρισιτς)