Football Talk

Τζένοα – Φιορεντίνα 1-2: «Τρένο» η εξαιρετική ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο (video)

Η εξαιρετική Φιορεντίνα πέρασε και από τη Γένοβα, επικρατώντας με 2-1 της Τζένοα, για την 4η αγωνιστική της Serie A.

Η Φιορεντίνα άξιζε τη νίκη και τα κατάφερε να την πάρει έστω και στο δεύτερο ημίχρονο (2-1) στο ματς με τη Τζένοα.

Στο 60ο λεπτό ο Ρικάρντο Σαπονάρα έλυσε τον… γόρδιο δεσμό με σουτ έξω από την περιοχή, απελευθερώνοντας τους φιλοξενούμενους. Στο 89′ ο Τζιακόμο Μποναβεντούρα έκανε το τελικό 0-2 έπειτα από ριμπάουντ. Ο Κρισίτο στο 97′ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της ομάδας του Ιταλιάνο στο πρωτάθλημα σε τέσσερα παιχνίδια. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «βιόλα» το εντός έδρας παιχνίδι της Τρίτης (21/09) με την Ίντερ, ενώ την ίδια ημέρα η Τζένοα θα δοκιμαστεί στην έδρα της Μπολόνια.

ΤΖΕΝΟΑ: Σιρίγκου, Καμπιάζο, Βενεστέν, Μακσίμοβιτς, Κρισίτο, Τουρέ (64' Μπεχράμι), Μπαντέλ, Μελεγκόνι (53' Ζούνιορ), Ροβέλα, Φάρες (64' Καλόν), Ντέστρο (53' Πάντεφ).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μπιράγκι (59' Καμπίασο), Σάντος, Μαρτίνες, Οντριοθόλα (81' Μπενάσι), Μποναβεντούρα, Πουλγάρ (78' Αμπραμπάτ), Καστροσβίλι (26' Ντάνκαν), Γκονσάλες (46' Σαμπονάρα), Βλάχοβιτς (81' Κοκόριν), Καγιεχόν.