Αυτοκίνητο

F1: Ο Bottas κατέκτησε την pole position στην Αυστρία

tags :
F1:  Ο Bottas κατέκτησε την pole position στην Αυστρία
Ο Valtteri Bottas θα εκκινήσει από την πρώτη θέση στο αυριανό γκραν πρι της Αυστρίας, στην πίστα του Σπίλμπεργκ, το πρώτο της νέας σεζόν του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Φόρμουλα Ενα, μετά τη διακοπή των αγώνων λόγω της πανδημίας.
Ο Φινλανδός πιλότος της Mercedes κατέκτησε την pole position, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Βρετανό «ομόσταυλο» του και παγκόσμιο πρωταθλητή, Lewis Hamilton, και στην τρίτη τον Ολλανδό οδηγό της Red Bull, Max Verstappen.
Να σημειωθεί πως μετά από σχεδόν τρίμηνη διακοπή, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, τα μονοθέσια θα πάρουν την θέση τους την Κυριακή 5/7/2020 στην γραμμή εκκίνησης του αυστριακού γκραν πρι, αφού πρώτα όλες οι ομάδες υποβλήθηκαν σε τεστ, τα οποία όλα ήταν αρνητικά.