Football Talk

BUNDESLIGA: Σαρωτική η Μπάγερν «διέσυρε» με 7-0 την Μπόχουμ – Νέο ρεκόρ για Λεβαντόφσκι! (video)

Ο ρέκορντμαν Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και η ασταμάτητη Μπάγερν έδωσαν... χρώμα σε ένα, κατά τα άλλα, ανιαρό απόγευμα της Bundesliga. Ο Πολωνός άσος σκόραρε για 13ο συνεχόμενο εντός έδρας ματς και συνέβαλε στο 7-0 των «Βαυαρών» επί της Μπόχουμ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια μόνο η Άουγκμπουργκ κατάφερε να σκοράρει στο 1-0 της νίκης της με τη Γκλάντμπαχ, ενώ κυριάρχησε το απόλυτο...0!

Έχοντας ως highlights τον Κίμιχ να σκοράρει δις (27’+65’) και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να γράφει ξανά το όνομά του στον πίνακα της «Αλιάνζ Αρένα», η Μπάγερν παρουσιάστηκε καταιγιστική απέναντι στη Μπόχουμ, αφού επικράτησε με 7-0. O Πολωνός επιθετικός κατέρριψε ακόμη ένα ρεκόρ και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που πετυχαίνει γκολ σε 13 σερί εντός έδρας ματς.

Την αρχή για το ευρύ σκορ της νίκης έκανε ο Λιρόι Σανέ στο 17ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, που δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 27’ ο ίδιος παίκτης τροφοδότησε τον Κίμιχ, που σούταρε μέσα από την περιοχή για να γράψει το 2-0. Τα τέρματα τριπλασίασε ο Σέρτζ Γκνάμπρι με δική του ατομική ενέργεια που κατέληξε στα δίχτυα του Ρίμαν στο 32’.

Το ίδιο αποτέλεσμα, βέβαια, είχε και η προσπάθεια του Βασίλη Λαμπρόπουλου στο 43’, ο οποίος στάθηκε άτυχος και με το λανθασμένο γύρισμά του στον τερματοφύλακα, διεύρυνε το σκορ με αυτογκόλ (4-0).

Οι «Βαυαροί» ωστόσο είχαν και συνέχεια, με τον… συνήθη ύποπτο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να κάνει το 5-0 (61Ο λεπτό) και να κρατά γερά τον τίτλο του ρέκορντμαν.

Ένα δεύτερο γκολ του Κίμιχ στο 65ο λεπτό, αλλά και το όμορφο «ριμπάουντ» του Τσούπο Μοτίνγκ στο 79’ ολοκλήρωσαν ένα γεμάτο θέαμα για το κοινό των γηπεδούχων.

Κάτι που δεν ίσχυσε στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν παράλληλα για την 5η αγωνιστική της Bundesliga, αφού η Μάιντζ με αντίπαλο τη Φράιμπουργκ και η Αρμίνια Μπίλεφελντ απέναντι Χόφενχαϊμ, δεν βρήκαν τα απαραίτητα… συστατικά της νίκης και ολοκλήρωσαν τις αναμετρήσεις τους στο 0-0. Μοναδική διασωθείς η Άουγκσμπουργκ που με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Nίντερλεχνερ στο 81ο λεπτό «έκλεψε» το τρίποντο από τη Γκλάντμπαχ!

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 18/09

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ  1-0 (81’ Νίντερλεχνερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Χόφενχαϊμ  0-0

Μάιντζ – Φράιμπουτγκ  0-0

Μπάγερν Μονάχου – Μπόχουμ  7-0 (17’ Σανέ, 27’+65’ Κίμιχ, 32’ Γκνάμπρι, 43’ αυτ. Λαμπρόπουλος, 61’ Λεβαντόφσκι, 79’ Τσούπο- Μοτίνγκ)

Κολωνία- Λειψία  19:30