Τένις

US Open: Έχασε ματς πόιντ και... πρόκριση η Λάκη

Η Μιχαέλα Λάκη είχε ματς πόιντ στο δεύτερο σετ του αγώνα με την Άλεξ Ιάλα, όμως τελικά «λύγισε» με 2-1.

Στην πρώτη της παρουσία στο US Open, η 16χρονη τενίστρια (Νο.21) ηττήθηκε με 4-6, 7-5, 6-4 από την συνομήλική της Φιλιππινέζα, Νο.2 στον κόσμο, και έμεινε εκτός προημιτελικών της διοργάνωσης.

Η Μιχαέλα έμεινε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με 2-0, όμως με σπουδαία αντεπίθεση κατάφερε να πετύχει τρία σερί μπρέικ και να προηγηθεί με 2-5. Δεν μπόρεσε να κλείσει το σετ όταν πήρε τις μπάλες να σερβίρει, όμως το έκανε στη δεύτερη ευκαιρία της και έβαλε βάσεις για μια μεγάλη νίκη.

Στο δεύτερο σετ η Μιχαέλα πήρε τρία διαδοχικά γκέιμ μετά το 2-4 και είχε την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη στο 4-5. Είχε και ματς πόιντ σε εκείνο το σημείο, ωστόσο η Ιάλα έμεινε όρθια και με ένα ακόμα μπρέικ στο 6-5 έφερε το ματς στα ίσα.

Κλειστό παιχνίδι είχαμε και στο τρίτο σετ, με την Ιάλα να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 4-2, αλλά τη Λάκη να επιστρέφει στο σετ όταν η Φλιππινέζα σέρβιρε στο 5-4 για τη νίκη. Η Ελληνίδα τενίστρια, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς της στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να ηττηθεί.