World Sports

Κυπελλούχος Ελλάδας η ΑΕΚ, 24-22 τον «μαχητή» ΠΑΟΚ! (video)

Η «Ένωση», έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, κατέκτησε τον 4ο τίτλο Κυπέλλου στην ιστορία της.

Σ’ ένα ματς με πολλά νεύρα οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και πάλεψαν μέχρι τέλους. Η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με 4-2, με γκολ των Μπουνέτα και Κεδέρη, στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Την ίδια στιγμή στους πάγκους των δύο ομάδων υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου οι Μπουνέτα με τον Σεϊρεκίδη αντίκρισαν από μία κόκκινη κάρτα, λόγω μίας έντασης που υπήρξε μεταξύ τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Αραμπατζής και έκανε το 5-2. Το πρώτο ημίχρονο, έπειτα από αρκετές διακοπές, ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να δείχνει 14-11 υπέρ της «Ένωσης» η οποία ήταν οδηγός καθ’ όλη τη διάρκεια αυτού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένος. Στογιάνοβιτς και Λιάπης μείωσαν για τους Θεσσαλονικείς σε 14-13, αναζωπυρώνοντας το ενδιαφέρον του παιχνιδιού. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη και το σκορ να είναι ισόπαλο (17-17, 20-20).

Ενώ το σκορ βρισκόταν στο 22-22, ο Καλόμοιρος πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ για την ΑΕΚ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στην εκπνοή του χρόνου ο Λέμος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 24-22 και χάρισε στους «κιτρινόμαυρους» τον πρώτο τίτλο για φέτος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 10-6, 11-7, 13-9, 14-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-17, 20-18, 20-20, 21-21, 24-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Γιάντσα, Τζηράς, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Κοτσιώνης, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 2, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 6, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 1, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/5-1/1.

Αυτή ήταν η 5η συμμετοχή του ΠΑΟΚ σε τελικό της διοργάνωσης, αλλά και η δεύτερη φορά που έρχεται αντιμέτωπος με την ήττα σε έναν εξ αυτών. Οι «ασπρόμαυροι», ωστόσο, συνεχίζουν δυναμικά στη διεκδίκηση του τίτλου του πρωταθλήματος, καθώς μέχρι στιγμής - έπειτα από 11 αγωνιστικές - βρίσκονται αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας του Β’ ομίλου.