World Sports

ΠΑΟΚ: Πρωταθλητής Ελλάδος για 4η φορά στο χάντμπολ γυναικών! (video)

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών στο χάντμπολ «σφράγισε» την Κυριακή (27/6) ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 28-22 της Βέροιας 2017 στον 2ο τελικό της Α1 και κατέκτησε το 3ο συνεχόμενο και 4ο συνολικά πρωτάθλημα Ελλάδος στο χάντμπολ Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ μετρά πλέον 4 πρωταθλήματα (2013, 2019, 2020, 2021) ενώ και φέτος όπως και το 2019 και 2020 έφτασε στο νταμπλ αφού πήρε και το Κύπελλο Ελλάδος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος μπήκε «φουριόζος» στον αγωνιστικό χώρο, και με κύριο όπλο του την άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε σημαντική διαφορά πέντε τερμάτων, 1-6. Στη συνέχεια, η διαφορά μειώθηκε, 7-9, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, και επανάφερε την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, 8-12. Με τις Χατζηπαρασίδου, Γκάτζιου και Μπέλεσκα να συνθέτουν μία επιθετική τριάδα για τον Δικέφαλο, οι «ασπρόμαυρες» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με τέσσερα τέρματα, 10-14.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτριες του Δικεφάλου άνοιξαν και πάλι από νωρίς την διαφορά στα επτά τέρματα, 13-20, εκμεταλλευόμενες τις ανάσες που πήραν από το ροτέισον του Δημήτρη Πελεκίδη. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος που είχαν «χτίσει», φτάνοντας στη νίκη με 22-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-6, 4-7, 7-9, 8-12, 10-14 (ημχ), 11-18, 13-20, 16-21, 18-22, 21-25, 22-28