World Sports

Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη ο Τριανταφύλλου!

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο είναι γεγονός.

Το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη Β στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Πάνος Τριανταφύλλου. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία και στα ημιτελικά ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο.

Η ήττα αυτή δεν τον επηρέασε στον μικρό τελικό. Απέναντι στον Βαλέτ, που έχει στη συλλογή του δύο παραολυμπιακά μετάλλια ήταν εξαιρετικός, επικράτησε με 15-9 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Δείτε παρακάτω τη συνέντευξη του Τριανταφύλλου στο BN Sports, στην οποία μιλούσε για την 3η του συμμετοχή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.