World Sports

Ευρωπαϊκό Techno 293: Δυο μετάλλια για την Ελλάδα!

O Πέτρος Κονταρίνης κατάκτησε το ασημένιο και η Μαρίνα Χερουβείμ το χάλκινο μετάλλιο στο Ταλίν.

Δυο μετάλλια, δύο τέταρτες θέσεις, μια 6η και μία πρώτη στα Open ήταν ο απολογισμός της συμμετοχής των Ελλήνων ιστιοπλόων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα TECHNO 293 που έγινε στο Ταλίν της Εσθονίας.

Ο Πέτρος Κονταρίνης του Α.Ο. Θαλασσίων Αθλημάτων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Youth Boys U17 με 43 βαθμούς. Έτρεξαν 42 σκάφη κι έγιναν 15 κούρσες. Ο Αρης Παναγόπουλος ήταν 33ος.

Η Μαρίνα Χερουβείμ του Ν.Α.Ο. Βάρης Βάρκιζας πήρε την 3η θέση στην κατηγορία Plus U19 με 35 βαθμούς. Τα 17 σκάφη έτρεξαν 15 κούρσες. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Αιμιλία Κωστή του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ η οποία κατέλαβε την 4η θέση με 36 βαθμούς.

Ο Μελέτιος Καλπογιαννάκης του Α.Ο.Θαλασσίων Αθλημάτων τερμάτισε 4ος στην κατηγορία PLUS U19 με 49 βαθμούς.

Ο Γρηγόριος Σταθόπουλος επίσης του Α.Ο. Θαλασσίων Αθλημάτων ήταν 6ος με 84 βαθμούς. Στην 12η θέση τερμάτισε ο Ευστράτιος Κονταξάκης του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ με 256 βαθμούς, ενώ πήρε την πρώτη θέση στα Open. Ο Φιννέας Ζανναράς ήταν 17ος με 185 βαθμούς. Συνολικά αγωνίστηκαν 30 σκάφη κι έγιναν 15 ιστιοδρομίες.

Στην κατηγορία Youth Girls η Μαρία Καρβουνιάρη ήταν 19η με 218 β. και η Στέλλα Αρβανίτη 23η με 246 βαθμούς. Έτρεξαν 35 σκάφη κι έγιναν 14 ιστιοδρομίες.

Στα Junior Boys τα 42 σκάφη έτρεξαν 15 κούρσες. Ο Σωτήρης Καλπογιαννάκης ήρθε 20ος με 233 β. και ο Αλέξανδρος Βασμανώλης 25ος με 300 βαθμούς.

Στα Junior Girls η Νεφέλη Αναγνώστου κατέλαβε την 26η θέση σε σύνολο 34 σκαφών που έτρεξαν 15 ιστιοδρομίες. Στην κατηγορια U13 η Ειρήνη Στέλλα Καργοπούλου πήρε την 23η θέση μεταξύ 25 σκαφών που έτρεξαν 14 κούρσες.