Bundesliga (1η αγωνιστική): «Πεντάρα» η Στουτγκάρδη με τον Μαυροπάνο βασικό - σπουδαίο διπλό της Χόφενχαϊμ (video)

Μία τεράστια νίκη για τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου με 5-1 έναντι της Γκρόιτερ Φιρτ και ένα μεγάλο «διπλό» της Χόφενχαϊμ μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (4-0), ξεχώρισαν από τις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.
Με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζεται για ενενήντα λεπτά, η Στουτγκάρδη «διέλυσε» εντός έδρας το νέο μέλος της Bundesliga, την Γκρόιτερ Φιρτ, με σκορ 5-1, με τον Κεμπφ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα.

Σπουδαία νίκη πήρε και η Χόφενχαϊμ που επικράτησε με το άνετο 4-0 της Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας, σε ένα ματς που η γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να καταγράψει σουτ εντός εστίας!

Στην έτερη ελληνική συμμετοχή αυτής της πρώτης αγωνιστικής, η Μπόχουμ του Βασίλη Λαμπρόπουλου -που αγωνίστηκε για 89 λεπτά- δεν τα κατάφερε στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και ηττήθηκε με 1-0 με ένα πολύ όμορφο γκολ του Βέγκχορστ στο 22ο λεπτό, που «διόρθωσε» το χαμένο του πέναλτι στο 5'!