Προκριματικά Παγκόσμιου Κυπέλλου 2022, 2ος όμιλος: Άνοιξε την διαφορά η Ισπανία – Προσπέρασε το Κόσοβο η Ελλάδα

Πολύ πιο εύκολα από το τελικό 2-0, πέρασε από το Κόσοβο η Εθνική Ισπανίας, η οποία αύξησε την διαφορά από την δεύτερη Σουηδία. Στην 3η θέση η Ελλάδα.

Την ίδια στιγμή που η Ελλάδα νικούσε με 2-1 την Σουηδία, η Ισπανία φιλοξενούταν στο Κόσοβο με στόχο να εκμεταλλευτεί οποιοδήποτε στραβοπάτημα των Σουηδών και να ξεφύγουν στην κορυφή του ομίλου.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι έπαιξαν με σφικτή άμυνα, η Ισπανία βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί, χάρη στον Πάμπλο Φόρναλς στο 32ο λεπτό. Ένα τέρμα που έμελλε να είναι και «χρυσό» για τους φιλοξενούμενος μέχρι να εμφανιστεί ο Φεράν Τόρες.

Ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνος που «κλείδωσε» τη νίκη, καθώς έκανε το 2-0 στο 90’ λεπτό έπειτα από ασίστ του Μικέλ Μερίνο.

Έτσι, οι «ρόχας», με την βοήθεια της Ελλάδας, αύξησαν την διαφορά από την δεύτερη Σουηδία στους τέσσερις, με δύο ματς περισσότερα. Από την άλλη, η χώρα μας προσπέρασε το Κόσοβο και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του ομίλου.