Εθνική ομάδα: Η διαφορετική εικόνα επί ελληνικού εδάφους και τα δύο γκολ εντός έδρας σε ένα ημίχρονο, μία διετία μετά! (video)

Την καλύτερή της εμφάνιση στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, φύλαξε η Εθνική μας ομάδα για το… ΟΑΚΑ, με τους διεθνείς μας να επικρατούν της Σουηδίας με 2-1, μένοντας αήττητοι επί ελληνικού εδάφους υπό τις οδηγίες του Τζον Φαν΄τ Σχιπ, έχοντας μάλιστα πετύχει, για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνιαδύο γκολ σε ένα ημίχρονο επίσημης αναμέτρησης.

Μπορεί η Εθνική Ελλάδος να είχε παραμείνει αήττητη, μετά από τρία ενενηντάλεπτα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως καλύτερος τρόπος για να πιστοποιήσει την αγωνιστική της βελτίωση από μία νίκη απέναντι στους Σουηδούς, πιθανώς δεν θα υπήρχε.

Ένα τεράστιο αποτέλεσμα (2-1), μετά από μία δύσκολη εβδομάδα για τον Τζον Φαν’τ Σχιπ και τους διεθνείς μας, καθώς η ισοπαλία με το Κόσοβο (1-1) δημιούργησε ζητήματα, με το μέλλον του Ολλανδού μάλιστα να χαρακτηρίζεται δυσοίωνο.

Παρόλα αυτά, η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση! Πάλεψε, κέρδισε και παρέμεινε αήττητη επί ελληνικού εδάφους υπό τις οδηγίες του Φαν΄τ Σχιπ, μετρώντας έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, σε 22 συνολικά παιχνίδια, είτε σε επίσημες, είτε σε φιλικές αναμετρήσεις.

Παράλληλα, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τον Οκτώβρη του 2017, με έναν ιδιαίτερο τρόπο. Ήταν παραγωγική… Σκόραρε δύο φορές σε ένα ημίχρονο, και επανέλαβε ένα αντίστοιχο επίτευγμα μετά από μία διετία.

Η τελευταία φορά άλλωστε που η Ελλάδα βρήκε δίχτυα δις σε 45 λεπτά στην έδρα της, ήταν το Νοέμβριο του 2019, επί της Φινλανδίας, σε ένα ματς που και πάλι είχε λήξει με 2-1, με την Εθνική μας μάλιστα να επικρατεί με ανατροπή, ενώ η πιο πρόσφατη περίπτωση που το εν λόγω γεγονός έλαβε χώρα εκτός έδρας, χρονολογείται το Νοέμβριο του 2020, στο «διπλό» στην Μολδαβία (0-2).

Κοινό χαρακτηριστικό και των τριών αναμετρήσεων; Η συμβολή του Τάσου Μπακασέτα σε γκολ της Ελλάδας, είτε σκοράροντας, είτε μοιράζοντας την τελική πάσα.

Στην πρώτη περίπτωση (2019), ο επιθετικός της Τράμπζοσπορ έδωσε την ασίστ του 47ου λεπτού στον Πέτρο Μάνταλο,  έναν χρόνο μετά στην Μολδαβία, έκανε… και τα δύο, μέσα σε 11 αγωνιστικά λεπτά (η ασίστ στον  Κώστα Φορτούνη), ενώ απέναντι στην Σουηδία βρήκε δίχτυα στο 55', ανοίγοντας τον δρόμο για την μεγάλη νίκη της Εθνικής!