Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Η Thompson και οι άλλες έξι σπρίντερ που κέρδισαν χρυσό μετάλλιο σε 100 και 200 μ. στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες

H Elaine Thompson-Herah τερματίζοντας πρώτη στα 100 και 200 μέτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έγινε η πρώτη γυναίκα που υπερασπίζεται τον τίτλο της στα δύο αγωνίσματα, καθώς ήταν η νικήτρια και στο Ρίο

Από το 2016 έχει μπει σε μια κλειστή ομάδα με άλλες έξι αθλήτριες, οι οποίες έχουν καταφέρει να φορέσουν το χρυσό μετάλλιο στα δύο γρηγορότερα αγωνίσματα του στίβου στην ίδια διοργάνωση.

Η Τζαμαϊκανή Elaine Thompson-Herah, οι Αμερικανίδες Florence Griffith Joyner και Wilma Rudolph, η Ανατολικό-γερμανίδα Renate Stecher, οι Αυστραλέζες Betty Cuthbert και Marjorie Jackson και η Ολλανδέζα Fanny Blankers-Koen έχουν ακούσει τον εθνικό ύμνο της χώρας τους προς τιμήν τους, στα αγωνίσματα των 100 και 200 μέτρων, στην ίδια διοργάνωση.

Το BN Sports σάς παρουσιάζει τις σπουδαίες αυτές στιγμές τους στην κορυφαία αθλητική γιορτή!

Fanny Blankers-Koen 1948

Η αρχή έγινε το 1948 στο Λονδίνο με την Fanny Blankers-Koen. Ήταν και η πρώτη φορά που συμπεριλήφθηκε το αγώνισμα των 200 μέτρων γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Koen μετά την πρώτη θέση στο 100άρι, έσπασε το Ολυμπιακό ρεκόρ στο 200άρι. Μάλιστα στο Λονδίνο κατέκτησε συνολικά τέσσερα χρυσά, με αυτό στα 80μ. με εμπόδια και στη σκυταλοδρομία 4x100.

Marjorie Jackson 1952

Στο ντεμπούτο της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η 21χρονη τότε Marjorie Jackson έγινε η πρώτη γυναίκα από την Αυστραλία που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στον στίβο. Ταυτόχρονα χάρισε στη χώρα της το πρώτο χρυσό στο άθλημα, κατακτώντας την πρώτη θέση στα 100 μέτρα. Στη συνέχεια διπλασίασε τα χρυσά της μετάλλια στον τελικό των 200 μέτρων. Μάλιστα πέτυχε και Ολυμπιακό ρεκόρ στα 200 με 23.4 δευτερόλεπτα.

Betty Cuthbert 1956

Στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες, το 1956 στη Μελβούρνη, η Betty Cuthbert έζησε την απόλυτη εμπειρία. Έγινε Ολυμπιονίκης μέσα στη χώρα της, ενώ διατήρησε τη σημαία της Αυστραλίας στο υψηλότερο σημείο του ιστού, καθώς κυριάρχησε στα 100 και τα 200, τέσσερα χρόνια μετά τη συμπατριώτισσά της Marjorie Jackson. Μάλιστα στα 200μ. είχε κάνει και παγκόσμιο ρεκόρ με 23.2 δευτερόλεπτα. Συνολικά κατέκτησε τρεις πρώτες θέσεις, μαζί με αυτή της σκυταλοδρομίας 4x100.

Wilma Rudolph 1960

Στους Ολυμπιακούς της Ρώμης, η Wilma Rudolph έκανε κάτι απίστευτο. Παρά το γεγονός ότι μέχρι τα 12 της δεν μπορούσε καν να περπατήσει λόγω πολιομυελίτιδας, κατάφερε στη δεύτερη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς, να ισοφαρίσει το παγκόσμιο ρεκόρ στο 100άρι και να κάνει ολυμπιακό ρεκόρ στο 200άρι. Το τρίτο χρυσό ήρθε στη σκυταλοδρομία και έτσι έφυγε από τη Ρώμη με τρία χρυσά και τρία ολυμπιακά ρεκόρ.

Renate Stecher 1972

Η Renate Stecher όχι μόνο κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μονάχου, αλλά έκανε και δύο παγκόσμια ρεκόρ στα 100 και 200 μέτρα. 11.07 δευτερόλεπτα στα 100 μέτρα και 22.40 στα 200. Επίσης, κατέκτησε το ασημένιο με την ομάδα της σκυταλοδρομίας.

Florence Griffith Joyner 1988

Η πιο γρήγορη γυναίκα όλων των εποχών η Florence Griffith Joyner, κέρδισε το 1988 στη Σεούλ το χρυσό σε 100 και 200 μέτρα με ολυμπιακά και παγκόσμιο ρεκόρ. Επίσης φόρεσε στο λαιμό της το χρυσό και στα 4x100 και το ασημένιο στα 4x400.

Το 10.62 είναι το ολυμπιακό ρεκόρ της και το 10.49 το παγκόσμιο ρεκόρ της στα 100 μέτρα. Επίσης, το 21.34 που έχει τρέξει τα 200 μέτρα, είναι ο καλύτερος χρόνος σε ολυμπιακό και παγκόσμιο επίπεδο. Μέχρι στιγμής, δεν έχει καταφέρει καμία αθλήτρια να τα σπάσει.

Elaine Thompson-Herah 2016 και
2020

Ύστερα από τη νίκη της και στα 200μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, η Thompson έγινε η μοναδική αθλήτρια που κατέκτησε back to back χρυσό στα 200 μέτρα, αλλά και στα 100 μέτρα. Χωρίς αμφιβολία η «Sprint Queen», όπως την αποκαλούν, είναι η πιο γρήγορη γυναίκα εν ζωή και η δεύτερη πιο γρήγορη στην ιστορία.