Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

Live, Ελλάδα - Σερβία 10-13 (Τελικό): Ο τελικός των Ολυμπιακών Αγώνων με φόντο το χρυσό!

Η μεγάλη ώρα της Εθνικής μας ομάδας στο πόλο ανδρών έφτασε! Ο πρώτος τελικός στην ιστορία μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι γεγονός, και η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στην Σερβία, με το «BN Sports» να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό, όλες τις εξελίξεις.

Εκπληκτική προσπάθεια από την Εθνική μας που κατακτά το ασημένιο μετάλλιο! Χρυσό μετάλλιο οι Σέρβοι, χάλκινο οι Ούγγροι!

Τέλος στο ματς. Ελλάδα - Σερβία 10-13!

Παίζουν με τον χρόνο οι Σέρβοι, 26 δευτερόλεπτα για το τέλος!

Ένα λεπτό απομένει, αστοχήσαμε με τον Άγγελο Βλαχόπουλο!

Δεν τα καταφέρνουμε και πάλι! 1,27 για την λήξη, μένει το 13-10!

Επίθεση για την Ελλάδα, αποβολή για τους Σέρβους!

Δεύτερο επιθετικό σε τρεις επιθέσεις που χρεώνεται η Εθνική μας ομάδα!

Αποκρούει ο Μίτροβιτς το σουτ του Γιάννη Φουντούλη!

ΓΚΟΛ για την Σερβία, στον παίκτη παραπάνω. 13-10 το σκορ, τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη!

Επιθετικό φάουλ χρεώνεται ο Κώστας Μουρίκης.

ΓΚΟΛ για την Σερβία! 12-10 με τον Μίτροβιτς!

Χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσουμε και πάλι, στον παίκτη παραπάνω!

ΓΚΟΛ με πέναλτι για την Σερβία. 11-10!

Καλή άμυνα από τους Σέρβους!

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Ζερδεβάς. Ευκαιρία να προηγηθούμε!

ΓΚΟΟΟΟΛ με τον Δημήτρη Σκουμπάκη. 10-10, ξανά ισοπαλία!

Κερδίζει αποβολή ο Κώστας Μουρίκης!

Πρώτη επίθεση για την Ελλάδα!

Ελλάδα - Σερβία 9-10. Μπαίνουμε στο πιο κρίσιμο οκτάλεπτο με φόντο το χρυσό μετάλλιο!

Σουτ του Γενηδουνιά στο δοκάρι και λήξη του τρίτου οκταλέπτου!

Αποκρούει ο Ζερδεβάς, τελευταία επίθεση για την Ελλάδα!

Δεν τα καταφέρνουμε για δεύτερη διαδοχική φορά στον παίκτη παραπάνω!

ΓΚΟΛ για τους Σέρβους, 10-9 με τον Πλαίνοβιτς! Ένα λεπτό για την λήξη του τρίτου οκταλέπτου!

Επιθετικό φάουλ του Αργυρόπουλου!

Τεράστια χαμένη ευκαιρία στον παραπάνω. Η κατοχή μένει στην Ελλάδα.

Δοκάρι και πάλι για την Σερβία. Ευκαιρία για προβάδισμα...

Εντυπωσιακή άμυνα, στο δοκάρι η μπάλα!

ΓΚΟΟΟΟΛ, 9-9 για την Ελλάδα με τον Φουντούλη! Ισοφαρίζουμε και πάλι!

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα! 9-8 με τον Κώστα Μουρίκη!

ΓΚΟΛ για την Σερβία, στον παίκτη παραπάνω με τον Μάντιτς. 9-7, διαφορά στα δύο γκολ και πάλι!

Εξαιρετική άμυνα και πάλι για την Ελλάδα! Τρίτη διαδοχική επίθεση δίχως γκολ παρόλα αυτά.

Αστοχεί η Ελλάδα στον παίκτη παραπάνω!

Δοκάρι για την Εθνική μας στην πρώτη επίθεση!

Τέλος δεύτερου οκταλέπτου: Ελλάδα - Σερβία 7-8

ΓΚΟΛ στα 4 δευτερόλεπτα για την Σερβία, 8-7!

Κλέβει την μπάλα ο Φουντούλης, επίθεση για την Ελλάδα!

Εξαιρετική άμυνα, μένει το 7-7!

Καλή άμυνα από τον Άλεξιτς, κατοχή για την Σερβία, αποβολή για την Ελλάδα.

Βούλιαγμα της μπάλας, εξαιρετική άμυνα και επίθεση για την Ελλάδα!

Δοκάρι για την Ελλάδα στον παίκτη παραπάνω!

Αποκρούει ο Ζερδεβάς, μένει το 7-7!

ΓΚΟΟΟΛ για την Ελλάδα, 7-7 με τον Παπαναστασίου! Ισοφαρίζει η Εθνική μας, τάιμ άουτ για τους Σέρβους.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ, η μπάλα στην Ελλάδα!

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα, 7-6 με τον Κώστα Γκιουβέτση!

Απόκρουση του Ζερδεβα, επίθεση για την Ελλάδα!

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα, 7-5 με τον Άγγελο Βλαχόπουλο! Δύσκολο γκολ, χρειαζόμαστε την καλή μας άμυνα...

Επιθετικό φάουλ, κατοχή για την Σερβία!

Άστοχες και οι δύο ομάδες, επίθεση για την Ελλάδα!

ΓΚΟΛ για την Σερβία με τον Μάντιτς από την περιφέρεια. 7-4!

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα με τον Γιάννη Φουντούλη! Μειώνουμε σε 6-4!

Τέλος πρώτου οκταλέπτου, Ελλάδα - Σερβία 3-6

Χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Φουντούλη, νέα κατοχή για την Εθνική μας, αλλά κακή πάσα από τον Βλαχόπουλο.

ΓΚΟΛ για την Σερβία! 6-3 με το Νίκολα Γιάκτσιτς!

ΓΚΟΛ! Μειώνει η Εθνική μας σε 5-3 με τον Άγγελο Βλαχόπουλο, και πάλι στον παραπάνω!

ΓΚΟΛ για την Σερβία, 5-2 με τον Πιέτλοβιτς!

Και πάλι δεν τα καταφέρνει η Εθνική μας στον παίκτη παραπάνω. Αποκρούει το σουτ του Μουρίκη ο Σέρβος!

Γκολ για την Σερβία! 4-2 ο Φιλίποβιτς.

Πρώτη χαμένη ευκαιρία της Εθνικής μας στον παίκτη παραπάνω. Μένει το 3-2.

ΓΚΟΛ για την Σερβία, 3-2 στον παίκτη παραπάνω. Σκόρερ ο Γιάκτσιτς!

ΓΚΟΛ! 2-2 για την Ελλάδα, μετράει! Το γκολ ο Χριστόδουλος Κολόμβος στον παραπάνω!

Εξετάζουν την οριακή ευκαιρία της Εθνικής, μας να ισοφαρίσει σε 2-2, οι διαιτητές. Αναμονή...

ΓΚΟΛ για την Σερβία. 3-1 με τον Ράσοβι!

Απίστευτη ευκαιρία για την Ελλάδα, με την μπάλα να μην περνάει οριακά την γραμμή.

ΓΚΟΛ για την Σερβία. 2-1 με τον Φιλίποβιτς, πρώτο προβάδισμα για τους Σέρβους!

ΓΚΟΛ για την Σερβία. 1-1 με σκόρερ τον Πιέτλοβιτς, στον παίκτη παραπάνω!

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα. 1-0 με τον Δημήτρη Σκουμπάκη, στον παίκτη παραπάνω!

Επιτυχημένη η πρώτη άμυνα της Εθνικής μας!

Πρώτη επίθεση για την Σερβία!

Όλα έτοιμα για την έναρξη του μεγάλου τελικού!

Σερβία (Σάβιτς): Μίτροβιτς, Μάντιτς, Ντέντοβιτς, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς, Πιέτλοβιτς, Ράσοβιτς, Άλεξιτς, Γιάκσιτς, Φιλίποβιτς, Πρλαϊνοβιτς, Μίτροβιτς Σ

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος

Ανάκρουση των Εθνικών ύμνων των δύο χωρών!

Η Σερβία, έχει ως μεγάλο της αστέρι, τον Φίλιπ Φιλίποβιτς που έχει μεταγραφεί στον Ολυμπιακό, αλλά και τον Μάντιτς που έχει αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης με την ιταλική Προ Ρέκο.

Απέναντι μας βεβαίως είναι μία εξαιρετική ομάδα, η οποία μετρά πέντε νίκες και δύο ήττες στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Μεγαλύτερος αριθμός επικρατήσεων σε ένα Ολυμπιακό τουρνουά άλλωστε, ήταν οι τέσσερις, το 2004 και το 2008!

Με τις έξι νίκες και την μία μόλις ισοπαλία που έχει πραγματοποιήσει, η Εθνική μας ομάδα έχει σπάσει το ατομικό ρεκόρ νικών που είχε στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων!

Θυμίζουμε πως η Ελλάδα είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του Ολυμπιακού τουρνουά. Αναλυτικά τα αποτελέσματά της:

Ελλάδα – Ουγγαρία 9-6

Το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο (9-9) και οι Σέρβοι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο!

Μοναδική συνάντηση της Εθνικής μας ομάδας
με την Σερβία, από τότε που έχει αποσπαστεί το Μαυροβούνιο, είναι το 2016, στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Προπονητής και στο χάλκινο μετάλλιο του 2015, και στην προσπάθεια για την… κορυφή στους Ολυμπιακούς Αγώνες, φυσικά ο Ηλίας Βλάχος.

Από την Εθνική ομάδα του 2015 και την επιτυχία του Καζάν, παρόντες είναι ακόμη οι Γιάννης Φουντούλης, Γιώργος Δερβίσης, Κώστας Μουρίκης, Άγγελος Βλαχόπουλος και Κώστας Γενηδουνιάς.

Ιστορική ημέρα για το ελληνικό πόλο, με την Εθνική μας να έχει ήδη μπει στην ζώνη των μεταλλίων και να αναζητά το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ακριβώς έξι χρόνια μετά (8 Αυγούστου), το χάλκινο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2015 στο Καζάν!

Καλημέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Ελλάδας στον τελικό πόλο των Ολυμπιακών Αγώνων απέναντι στην Σερβία!