Sports

Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-0 (5-6 πεν.): Tσιμίκας και FA Cup για τους «κόκκινους» μετά από 16 χρόνια!

Αν κάποιος δεν έχει παρακολουθήσει τον τελικό του FA Cup και δει απλώς το 0-0, θα πιστέψει πως μιλάμε για ένα remake του Λιγκ Καπ. Καμία σχέση! Ήταν ένα απίστευτο ματς, με παράταση, τρία δοκάρια και αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες, με την Λίβερπουλ να κερδίζει την Τσέλσι ξανά στα πέναλτι και να κατακτά το πρώτο της Κύπελλο στον θεσμό, μετά το 2006! Και ναι… Το κομβικό πέναλτι το έβαλε ο Κώστας Τσιμίκας!

Απίστευτο και όμως… αληθινό! Είδαμε ξανά ένα 0-0 ανάμεσα σε Τσέλσι και Λίβερπουλ, με αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες, τρία δοκάρια και παράταση, αλλά στο τέλος της βραδιάς, νικήτρια θα ήταν μόνο μία.
Η Λίβερπουλ τα κατάφερε στα πέναλτι και κατέκτησε το πρώτο της FA Cup μετά από 16 χρόνια, με τον Κώστα Τσιμίκα να ευστοχεί στο τελευταίο!
Επρόκειτο αναμφίβολα για ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο. Ένα εναρκτήριο 45άλεπτο με πάρα πολλές καλές στιγμές, δύο τεράστιες ευκαιρίες, εξαιρετικές προϋποθέσεις για γκολ και έναν απρόσμενο τραυματισμό.