Basket Talk

Προολυμπιακά τουρνουά (Κάουνας): Ραψωδία Ντόντσιτς, η Σλοβενία στο Τόκιο, 96-85 τη Λιθουανία

Ο 22χρονος σταρ των Ντάλας Μάβερικς έκανε ένα ακόμη θαύμα στέλνοντας τη Σλοβενία για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Το είπε, το έκανε! Ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε από το χεράκι τη Σλοβενία, δεν... μάσησε από την παρουσία 17.000 Λιθουανών στην sold out Zalgirio Arena και οδήγησε τη Σλοβενία στη νίκη-πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες με 96-85 επί της γηπεδούχου Λιθουανίας.

Ο Λούκα που είχε κάνει triple double από το 32ο λεπτό τελείωσε το ματς με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Είχε δε άξιους συμπαραστάτες τους Μπλάζιτς (16), Τσάντσαρ (18) και Τόμπι (13) ειδικά στο 2ο ημίχρονο οι δύο τελευταίοι.

Η Λιθουανία που έχασε την ευκαιρία στο σπίτι της είχε πρώτους σκόρερ τους Βαλαντσιούνας (14), Μπουτκεβίτσιους (14) και Καλνιέτις (14).

Έτσι η Σλοβενία θα συμμετάσχει στον Γ Όμιλο της πρώτης φάσης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο με αντιπάλους τις Ισπανία, Αργεντινή και τη γηπεδούχο Ιαπωνία