Basket Talk

Προμηθέας – Ηρακλής 103-85: Μια ακόμη «φιλική» νίκη για την ομάδα της Πάτρας

Δεύτερη νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας, τρίτη ήττα για τον Ηρακλή.
Παίζοντας χωρίς τον τραυματία Γκαρντ, η ομάδα του Προμηθέα ήταν εκπληκτική στην επίθεση και έχοντας σχεδόν όλους τους παίκτες σε καλή μέρα, νίκησε με τον Ηρακλή σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Τόφαλος με 103-85.

Κορυφαίος παίκτης για την Πατρινή ομάδα ήταν ο Ρει που σημείωσε 19 πόντους αλλά πολύ καλοί ήταν επίσης οι Αγραβάνης, Χαντ και Ρογκαβόπουλος.

Ο αγώνας:

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Προμηθέας γρήγορα αντέδρασε φέρνοντας το ματς στα ίσα με τους Ρογκαβόπουλο και Μαιλς. Η ομάδα της Πάτρας ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ηρακλής προσπάθησε να τρέξει όμως το ίδιο έκανε και ο Προμηθέας με τον Κασιμίρο να κάνει συνεχώς ροτεσιον και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους. Ο Γκίκας βοήθησε σημαντικά και πάλι στη επίθεση δίνοντας «αέρα» 7 πόντων στον Προμηθέα στο 15΄.

Ο Γηραιός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν τους διαδρόμους στην άμυνα και τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να βρουν ευκολά καλάθι . O Ηρακλής στο τελευταίο τρίλεπτο με πρωταγωνιστή τον Τέρνερ μείωσε σε 45-41 με τον Προμηθέα να πηγαίνει με + 6 (51-45) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κασιμίρο μπήκε πολύ δυνατά στο β΄ ημίχρονο, με τον Ρει να μπαίνει ζεστός και να τρέχει έβα σερί 9-0 δίνοντας το προβάδισμα με 60-45. Ο Ηρακλής με τον Γ. Αγραβάνη, μείωσε σε 63-58 στο 25΄ αλλά η Πατρινή ομάδα δεν άφησε πολλά περιθώρια και κατάφερε με τον Τανούλη και τους Σβαρτς-Μαιλς να κρατήσει την διαφορά στο + 11 (76-65) και στο τέλος του αγώνα να πανηγυρίσει τη νίκη με 103-85.

Ήταν το 2ο φιλικό για τον Προμηθέα που είχε νικήσει 88-80 το Σάββατο 4/9 τον Ιωνικό Νίκαιας και 3ο για τον Ηρακλή που είχε χάσει 96-81 από την ΑΕΚ στις 3/9 και 83-79 από τον Απόλλωνα Πάτρας χθες, Κυριακή 5/9.