Basket Talk

ΤΣΣΚΑ - Λαύριο 107-68: Άνετη επικράτηση για τους Ρώσους με +39!

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ, με την ομάδα του κόουτς Ιτούδη να επικρατεί εκείνης του Σερέλη με το επιβλητικό 107-68 στη Κύπρο.

Χωρίς προβλήματα η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη επιβλήθηκε του Λαυρίου με 107-68 στο πρώτο παιχνίδι της σημερινής ημέρας του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-0 και 19-2. Το σκορ έφτασε στο 26-4, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Μοσχοβίτες μπροστά με 31-13. Το Λαύριο «ξύπνησε» στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Τζέρι Σμιθ πρωταγωνιστή μείωσε σε 36-24 και 38-28. Πράγμα που έφερε την αντίδραση της ΤΣΣΚΑ, η οποία με ένα επιμέρους 17-2 έκλεισε το ημίχρονο στο 55-30.

Οι παίκτες του Ιτούδη δεν χαλάρωσαν στην επανάληψη και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους τριάντα (69-38). Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και η ΤΣΣΚΑ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +33 (83-50), ενώ σε ίδιο μοτίβο κινήθηκε το τελευταίο δεκάλεπτο με τον αγώνα να λήγει 107-68.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-30, 83-50, 107-68

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 14, Μπολομπόι 6, Χομένκο 10, Ούκχοφ 2, Ίβλεφ 2, Καρντανακισβίλι 3, Αντόνοφ 7, Βόιγκτμαν 3 (4ασ.), Κλάιμπερν, Σενγκέλια 6, Λοπάτιν 15 (7ρ.), Μιλουτίνοφ 15, Γκριγκόνις 13, Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 9 (4ασ.).

ΛΑΥΡΙΟ: Λιούις, Κάρτερ 11, Μπλερ, Νικολαϊδης 8, Σμιθ 16, Μουράτος 8 (4ασ.), Αμινού 2, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 7 (3ρ.), Περσίδης 3, Γκόινς 2, Γερομιχαλός 7, Βουλγαρόπουλος 4.