Κολερέιν - Βελέζ 1-2: Aντίπαλοι της ΑΕΚ στο Europa Conference League οι Βόσνιοι!

Η Βελέζ θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ στο β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Η Βελέζ Μόσταρ νίκησε με πρωταγωνιστή τον Μπραντάο την Κολερέιν στη Βόρεια Ιρλανδία. Η ομάδα από την Βοσνία είχε νικήσει και την περασμένη Πέμπτη στο Σαράγεβο, πάλι με 2-1. Παρότι η Βελέζ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο Λούργκαν της Βόρειας Ιρλανδίας, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη.

Έτσι με δύο στα δύο προκρίθηκε πανηγυρικά στο β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου θ' αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Ο πρώτος αγώνας της Βέλεζ με την Ένωση θα διεξαχθεί στο Μόστερ την επόμενη Πέμπτη (22/7), ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για το Ολυμπιακό Στάδιο με κόσμο την Πέμπτη 29 του μήνα.

H Κολερέιν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Ο Γκλάκιν έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά και ο Σέλβιν με πολύ ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μπογκντάνοβιτς για το 1-0 της ομάδας από τη Βόρεια Ιρλανδία. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 54’ ο Μπραντάο με εξαιρετική κίνηση και τελείωμα νίκησε τον Ντιν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 71' ο Βραζιλιάνος έδωσε την ασίστ και ο Άντιουσιτς με ακόμη ένα υπέροχο τελείωμα έκανε το τελικό 1-2.